Quantcast
Channel: Студентське Життя
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Особливості харчування по-студентськи

0
0

Сніданок, обід, вечеря: користь, якість, кількість 

Студентські роки ніколи не були спокійними і ситими. Адже “гризти граніт науки” доводилося в умовах інформаційних навантажень, хронічного недосипання, порушення режиму дня. А згадати гуртожиток, місце, де одночасно співіснують жорсткі правила розпорядку, гра на гітарі опівночі, дискотека в сусідній кімнаті і запах смаженої картоплі в коридорі. Так, тоді наявність та кількість їжі цікавила більше, ніж її якість.

Виявляється, що сучасні студенти також голодують, але по-особливому. Через часте вживання висококалорійних, проте малопоживних продуктів та напоїв («фаст-фуд», «джанк-фуд») відбувається розвиток так званого “прихованого голоду”, дефіциту, насамперед, мінеральних речовин і вітамінів.

Разом з лікарем-гастроентерологом Тетяною Кривенко поговоримо про особливості харчування по-студентськи. Причини виникнення цих «особливостей», можливі наслідки та безпечну альтернативу.

- Можу визнати, що причиною більшості проблем зі зоров’ям у студентів є неправильне та неякісне харчування.  Десь приблизно таким є режим прийому їжі сучасного студента: ранок без сніданку, замість обіду – «фаст-фуд»… Зате справжнє свято для студента починається ввечері, саме тоді за ввесь день він винагороджує себе кількома порціями одразу. Так перевантажується шлунок, порушується його робота. Якщо графік не зміниться, чекайте   “гостей” –  гастрит, наприклад.

Узагалі,  харчування наших дітей не є досконалим ще змалечку. Часто доводиться запитувати у підлітків: “Чи снідаєте ви?”. Відповідають, що немає часу. В 17-19 років часто говорять: «Не можу снідати, мене нудить».

Дитину потрібно привчати до сніданку. Адже вранішня трапеза — це одна з тих багатьох звичок, що набуваємо ще з дитинства. Зранку можна зробити хоча б вівсяну кашу, попити чай… Кращим варіантом студентського обіду, звичайно, є страва приготована вдома. Можна вживати й бутерброди, але це не значить, що вони повинні бути з копченою ковбасою чи з підкопченим або плавленим сиром. Краще запекти в фользі м’ясо або відварити його.

Хліб потрібно брати не здобний, свіжий, а вчорашній, трішки підсушений, він не такий глевкий і не збивається “пластиліном” в шлунку. Для перекусів ідеально підійдуть сезонні фрукти. А різноманітні здобні булочки, тістечка з кремом вживати не варто. Адже до їх складу входить маргарин, в основі якого гідрогенізовані рослинні олії. Маргарин посідає п’яте місце у рейтингу шкідливих продуктів, завдяки вмісту канцерогенних трансгенних жирів. Уважається, що клітини людського організму їх сприймають, а перетравити не в змозі. Тож вони поглинають ці жири доки спроможні це робити. Є теорія, що кожна клітинка нашого організму запрограмована на апоптоз (самознищення). Тобто, якщо клітина вчасно зреагує, вона самознищиться, а ні,— перетвориться на злоякісну.

Як потрібно харчуватись під час  підготовки до іспитів

У цей період на молоду людину діє досить високе психоемоційне навантаження, що має прямий вплив на шлунково-кишковий тракт. Мабуть, помічали, якщо дуже сильно хвилюєшся – проходиш серйозну співбесіду, складаєш іспит – з’являються неприємні відчуття в животі. Це не дивно, адже шлунково-кишковий тракт – то великий клубок нервових закінчень. Навіть є таке поняття, як «стресові виразки», що з’являються від тривалого стресового стану. Загострення гастроентерологічних хвороб часто спостерігається не через «надмірності» в харчуванні, а після тривалих або потужних стресів. Тому під час підготовки до іспитів важливо харчуватися регулярно – кожні 3 – 4 години.

При психічно-емоційних навантаженнях слід вживати легко засвоювану їжу: фрукти, овочі, багаті мікроелементами горіхи. Серед  білків краще обирати рибу, молочні продукти.

Багато хто вважає, що шоколад і цукор є найкращим живленням для мозку. Це так, для роботи мозку потрібна велика кількість глюкози. Шоколад і цукор швидко поширюється по крові і живить мозок, але інсулін, не зволікаючи, поглинає цей цукор і в мозковій діяльності відбувається спад. Є вуглеводи, дія яких значно триваліша. Це хліб, рис, інші зернові культури, горіхи, боби. Харчуючись такими продуктами на сніданок, ви отримуєте підкріплення для мозку на ввесь день. Тож для перекусу краще використовувати не шоколад і солодку газовану воду, а булочку з горіхами.

Неправильно думати, що чим більшу кількість корисного для мозку продукту ми з’їдаємо за один раз, тим більше вивчимо. Якраз навпаки, чим більше ми їмо, тим менше сил організму залишається на будь-яку іншу діяльність, крім перетравлення їжі. Одразу після трапези кров прямує до органів шлунково-кишкового тракту, замість мозку. Тож розумова діяльність сповільнюється і кілька годин ми не в змозі активно думати і працювати. Крім того, вживання великої кількості жиру перешкоджає засвоєнню необхідної мозку глюкози. Пам’ятайте про це, поглинаючи гамбургер.

Сигарета на сніданок, або Курити не модно?

Такий сніданок досить швидко «винагородить» молодий організм виразкою. Нагадаю, що сигарети натщесерце більше завдають шкоди шлунку, ніж легеням. Адже, продукти спалювання смол (згорання сигарети) негайно потрапляють до шлунку і подразнюють його.

Щодо кави. Якщо ковток справжнього ароматного напою потримати близько хвилини в ротовій порожнині, на її стінках зникне слиз – особливе покриття, захист від подразнення. Те саме відбувається й у шлунку. А тепер уявіть  дію цього напою в тандемі з сигаретами!

Якщо ж чашка справжньої кави є для когось запорукою гарного ранку, то, по-перше, краще перед її вживанням чимось поснідати, по-друге, вживати напій з молоком чи вершками (легкі жири захистять стінки шлунку).

Зайва вага як наслідок стресу

Вважають, що відмова від куріння  сприяє збільшенню ваги. Проте справа в тому, що нервуючи людина інколи починає більше їсти, як то кажуть, “заїдати стрес”. А процес куріння дещо заспокоює. Тому сам факт відсутності сигарети “не повнить”. Набираємо вагу, «заїдаючи стрес» і заспокоюючи себе, після відмови від куріння. 

Серед причин – також зміна звичного ритму життя, місця проживання тощо. Помічено, що особливо в перший рік навчання дівчата набирають зайву вагу. 

По-перше, в цьому винні нервові навантаження. Будь-яка людина, навіть дуже спокійна, при зміні звичного місця проживання отримує стрес. Що далі, як проходитимуть заняття, чи знайду друзів, чи уживуся в гуртожитку? Такі запитання штурмують голову студента-початківця. Тому знову стикаємося з проблемою «заїдання стресу».

По-друге, з’являються погрішності в режимі харчування. Молоді люди здебільшого не готові до самостійного життя. На студентський стіл, все частіше потрапляють напівфабрикати, великі порції макаронних виробів, пельменів тощо.

Щодо дівчат, то, нагадаю, в 17 – 18 років відбувається перебудова гормональної системи організму, тому дівчата можуть набрати вагу попри все вище сказане.

Чи доцільна дієта під час навчання в виші?

Справа в тому, що сьогодні це слово часто використовують у неправильному значенні. З грецької воно означає «спосіб життя», тобто це сукупність правил вживання їжі людиною.

Суть полягає в раціональності. Дієта має містити всі незамінні елементи, що забезпечать нормальне функціонування організму людини.

Профілактичне значення певної дієти полягає в тому, що вона запобігає захворюванням, затримує перехід гострої форми у хронічну. Зрозуміло, що студенту уникнути стресу навряд чи вдасться, а з допомогою правильного режиму харчування і вживання певних продуктів він міг би уникнути багатьох проблем зі здоров’ям.

Проте, якщо хтось каже, що «сяде» на дієту – це не завжди означає, що він хоче схуднути або хворий. Дієта – це певний спосіб харчування. Якщо людина їсть шкідливі продукти – це теж дієта, але своєрідна, шкідлива. Проте й жорсткі обмеження у харчуванні можуть призвести до харчової залежності, булімії.

Пацієнти з цим захворенням не просто люблять поїсти, а мають психологічну залежність і не можуть зупиниться перед наступною порцією. Після трапези вони позбавляються всього вжитого, провокуючи блювоту.

Тому при лікуванні булімії необхідна допомога психотерапевтів.

Правила харчування

Є три основні, проте досить елементарні, правила харчування. Але якби їх дотримувались, то, мушу визнати, у лікарів-гастроентерологів було б набагато менше пацієнтів.

По-перше, потрібно добре пережовувати їжу, як кажуть у народі, на кожен зуб. Шматочки їжі  мають бути дрібними, адже травлення починається в порожнині рота, де вже є ферменти. Наприклад, на цьому етапі відбувається розщеплення полісахаридів амілазою слини. А якщо ми погано пережували, то їжа непідготовленою потрапляє до шлунку. І процес,  передбачений природою, вже порушено!

Крім того, між шлунком і дванадцятипалою кишкою є пілорус, м’язовий клапан, що відділяє порожнину шлунка від порожнини дванадцятипалої кишки. Секрет у тому, що цей потужний сфінктер пропускає в тонкий кишечник їжу лише по 20 мл і розміром не більше 1-2 мм. Якщо в пілорус потрапляє шматочок більший за 2 мм, то він повертається назад у шлунок. І знову перетравлюється та подрібнюється. Цей процес може тривати досить довго і викликати тяжкість у шлунку.

По-друге, харчуватись потрібно регулярно. Людина повинна обов’язково їсти тричі на день. Можливо (бажано) мати також два перекуси: сезонні фрукти, галетне печиво тощо.

По-третє, не переїдати. Адже, це спричиняє розтягування стінок шлунку, погане перетравлення частинок їжі.

Під час трапези, наприклад, інформація зі шлунку до центру насичення в мозку надходить не відразу, а запізнюється на 15 хв. Якщо ми швидко та ситно перекусили, то можемо ще відчувати голод, але згодом відчуємо перенасичення. Коли ж людина їсть повільно, цей імпульс встигає дійти до центру насичення і ми вчасно отримуємо відповідну інформацію.

Тож бажаю студентам і всім читачам освітнього порталу “ПедПреса” бути завжди у доброму гуморі і здоров’ї. Нехай ваша їжа буде вашими ліками і приносить тільки користь.

 Людмила Гаврутенко


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images

Trending Articles





Latest Images